Červen byl v Česku nejdeštivější za posledních 60 let. Podzemní vody jsou i silně nad normálem

Letošní červen byl nejdeštivější za posledních 60 let. V Česku spadlo 151 litrů srážek na metr čtvereční, skoro dvojnásobek dlouhodobého průměru. Stavy podzemních vod v mělkých vrtech jsou na některých místech silně nadnormální. Týká se to hlavně severovýchodních Čech, severní Moravy a Slezska. Silně podnormální zůstává v severozápadních Čechách. Vyplývá to z informací za minulý týden, které ve středu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 13:48 8. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voda

Ilustrační foto | Foto: MartinStr | Zdroj: Pixabay

Objem srážek v Česku letos v červnu byl podle ústavu nejvyšší za tento měsíc od roku 1961. Nejvíce pršelo podle meteorologů v Pardubickém kraji, kde objem srážek dosáhl téměř trojnásobku dlouhodobého průměru.

‚Teplotně v normálu.‘ Červenec bude nejdřív horký a sušší, pak se ochladí a zaprší

Číst článek

Podobný byl objem srážek za červen například v roce 2013, kdy republiku také zasáhly povodně, uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Záplavy v roce 2013 si vyžádaly 15 životů a způsobily miliardové škody. Letos byly povodně méně tragické. Lokální záplavy, které republiku zasáhly v několika vlnách, měly nejméně devět obětí.

Hmotné škody po záplavách i bouřkách s větrem a krupobitím odhadovaly největší české pojišťovny ještě před koncem června na řádově stovky milionů korun.

Počtem zemřelých letošní záplavy patří k nejtragičtějším za poslední čtvrtstoletí. Nejvíce lidí - padesát - zemřelo při záplavách v červenci 1997 a třeba ničivé povodně ze srpna 2002 si vyžádaly sedmnáct životů.

Teploty se letos v červnu podle Českého hydrometeorologický ústavu pohybovaly na rozdíl od objemu srážek kolem dlouhodobého průměru.

Za celý měsíc dosáhla průměrná teplota 16,4 stupně Celsia, zatímco loni v červnu činila 20,7 stupně, což byl nejvyšší údaj za tento měsíc od roku 1961. Naopak nejchladnější červen zaznamenali meteorologové v roce 1985, kdy průměr teploty za měsíc dosáhl jen 13 stupňů.

Podzemní vody nad normálem

„Stavy podzemních vod jsou v povodí Orlice, Labe od Orlice po Doubravu a stejně tak i horní Moravy silně nadnormální. Půdní sucho vymizelo, nepatrně trvá pouze v severozápadních Čechách,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Mírně podnormální je stav podzemních vod v povodí horního Labe, dolní Vltavy a řek Úhlavy, Úslavy, Mže a Radbuzy před jejich soutokem v Plzni, vyplývá z mapky, kterou meteorologové zveřejnili.

Ještě koncem května byla voda v mělkých vrtech silně pod normálem zhruba na čtvrtině území Česka, tehdy hlavně na jihu Čech a Moravy, v jižní části Vysočiny, ve Frýdlantském výběžku a v okolí Broumova. V normálu tehdy byla situace jen v malé části Šumavy.

Data z pozemních měření Českého hydrometeorologického ústavu jsou základem pro projekt InterSucho.cz, který zjišťuje sucho v půdě. Podle něj se nyní v Česku vůbec nevyskytují dva nejhorší stupně sucha ze šesti a výrazné sucho, tedy čtvrtý stupeň sucha, panuje na 0,9 procenta území státu.

Jediným místem v Česku, které v hlubších vrstvách půdy trpí suchem, zůstávají podle vědců z projektu severozápadní Čechy. V úterý uvedli, že dostatek vláhy se projevuje i na stavu vegetace, která je v Česku s výjimkou severozápadu Čech ve velmi dobré kondici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme